Ukrajnának további folyamatos támogatásra van szüksége önvédelmi háborúja sikere érdekében, valamint segíteni kell az országot az uniós tagság felé vezető útján – jelentette ki az Európai Bizottság kereskedelempolitikáért felelős biztosa Strasbourgban kedden.
Valdis Dombrovskis, az Európai Parlament plenáris ülésének az Ukrajnának nyújtott uniós támogatásról szóló vitáján azt mondta, Ukrajna háborúja Európáért vívott harc, a Vlagyimir Putyin orosz elnök által vezetett rezsim ugyanis uniós országokat is megtámadhat, “ha nem állítjuk meg”. Ez azt jelenti, hogy nem vehető magától értetődőnek a béke és biztonság Európában – hívta fel a figyelmet az uniós biztos.
Ukrajna a fennmaradásáért küzd és az ENSZ Chartájának megfelelően folytat önvédelmet – hangoztatta.
“Meg kell állítanunk Oroszország brutális ukrajnai háborúját, amely sérti a nemzetközi jogot és veszélyt jelent az európai biztonságra”
– fogalmazott.
Az uniós biztos fontosnak nevezte folytatni az ukrán termékek exportjának támogatását az erre a célra létrehozott úgynevezett szolidaritási folyosók segítségével Európán keresztül.
Közölte továbbá, hogy az EU és tagállamai ez idáig közel 118 milliárd euró támogatást folyósítottak Ukrajna számára, valamint legkevesebb 43,5 milliárd eurót mozgósítottak katonai segítség formájában.
Az EU továbbá egymillió lőszert ígért, amelynek mintegy 70 százaléka már megérkezett a megtámadott országba – tájékoztatott.
“Nagyon fontos, hogy Ukrajnának a hosszú távú katonai támogatást biztosítsuk, miközben feltöltjük a tagállami raktárakat is” – fogalmazott az uniós biztos, aki közös feladatnak nevezte az európai légtér védelmének biztosítását az orosz rakétákkal szemben. Ez az európai biztonság és a gazdaság jövője szempontjából is elengedhetetlen – tette hozzá beszédében az uniós biztos.
Deutsch Tamás, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője a vita során elmondott felszólalásában kijelentette: a nyugati vezetők, a brüsszeli bürokraták háborúval kapcsolatos stratégiája kudarcot vallott.
“Az uniós vezetők immár két éve a háború lezárását ígérik, de egy tapodtat sem kerültünk közelebb a konfliktus végéhez”
– fogalmazott.
Az elhibázott szankciós politika súlyos károkat okozott az európai nemzetgazdaságoknak. Az európai vezetők beásták magukat az ukrajnai háborúba úgy, mintha az az Európai Unió háborúja lenne. Ez háborúpárti Európát eredményezett – hívta fel a figyelmet.
A mérhetetlen mennyiségű uniós pénz és fegyver Ukrajnába küldése nem hozta el a háború végét, sőt a nyugati fegyverek bevetése orosz területeken valós és súlyos eszkalációval fenyeget. Brüsszel folyamatosan a háborút támogatja pénzügyileg és katonailag egyaránt.
A kudarcot vallott háborús stratégia helyett egy másik útra van szükség: a felek közötti kommunikáció újraindítására, diplomáciai kapcsolatfelvételre, aztán tűzszünetre, majd béketárgyalásokra – hangsúlyozta.
“A háborúnak véget kell vetni. A béke érdekében kell erőfeszítéseket tennünk itt, az Európai Parlamentben is” – tette hozzá beszédében Deutsch Tamás.